Piešti. Negalima stabdyti.

Tikiu ir tikiuosi, kad bendruomenėje atsiras daug daugiau piešimui-menui prijaučiančių, kas galės papildyti šį įrašą ir jame sklaidysiančias idėjas. Tuo tarpu mano kuklios žinios, patirtis ir intuicija aprėpia štai tokius klausimus bei įžvalgas:

Ir kam tos terlionės..?

Kai vaikai įgyvendina kūrybines idėjas, jie tikrina galimybes ir sprendžia uždavinius. Kaip kad mokslininkai, kurie eksperementuoja ir ieško sprendimų. Menas įgalina vaiką vertinti ir rodo, kad problema gali turėti daugiau nei vieną sprendimą. Priešingai, nei veikiant pagal specifines taisykles ir konkrečius nurodymus, kuriant vaiko smegenys nuolat ieško atsakymų į klausimus „kaip“ ir „kodėl“ t.y. nuolat dirba tinkama linkme.

Kaip paskatinti ir NEnugesinti kūrybiškumo?

  • NEapdovanokite. Mokslo įrodyta, kad apdovanojimai blokuoja vaikų fantaziją ir norą atrasti/pažinti. Vaikas įdės į kūrybos procesą tiek pastangų, kiek reikalinga gauti apdovanojimą.
  • NEkontroliuokite. Nuolatinis noras pabaksnoti pirštu ir pakomentuoti kiekvieną vaiko užmanymą žlugdančiai veikia vaikų kūrybiškumą. Jei vaikai nuolat prižiūrimi ir jiems patariama, jie netenka galimybės rizikuoti ir mokytis per klaidas.
  • NEapribokite. Daugelis žaislų mūsų vaikus pasiekia su konkrečiomis instrukcijomis. Kūryba – procesas, kuriuo vaikas gali manipuliuoti pagal savo įnorius ir suvokimą į valias. NEapribokite sprendimų. Kas sakė, kad danguje žuvys neskraido?
  • Panobuodžiaukite! Nuobodulys maitina vaizduotę, o ji savo ruožtu maitina idėjas ir kūrybinius gebėjimus.

Kūrybingumas auga tuomet, kai dalykai daromi malonumui. Pamirškime apie tai, ką reikia daryti „teisingai“ ir duokime mūsų vaikams galimybę tyrinėti, daryti klaidas ir rizikuoti, kad jie galėtų pajusti laisvę reikšti savo puikias idėjas!

Priemonės

Atraskite savąsias. Sako, kad dažai chaotiški ir netinka aktyviems vaikams, o flomasteriai slopina kūrybingumą, nes brėžia tiesią liniją…

o aš manyčiau, kad jei aktyvaus vaiko akys dega taškant dažus ir bet kokį vaiką jaudina jo pastangomis palikta ryški flomasterio žymė – tegul piešia. Svarbu – piešia! Išbandykite ir atraskite įvairias piešimo priemones: guašą, akvarėlę, kreideles (aliejines ir sausas), pieštukus, flomasterius, pirštukų dažus, piešimą teptukais, voleliais bei įvairias piešimo technikas ir kurkite!

Beje, malonus atradimas dar metukų neturėjusiai dukrai – piešti teptuku davėme merkiant jį į neišpilamą stiklinaitę su spalvotu vandeniu (guašas+vanduo). Tokiu būdu nereikėjo vargti merkaint teptuką į vandenį, paskui į dažus. Rezultatas buvo greitas, ryškus ir malonus 🙂 Dvigubą malonumą suteikia storas teptukas ir diidelis gabalas apversto atliekamo tapeto.

Laisvas piešimas – piešimas be ribų

Nors mūsų šeimoje „laisvas piešimas“ gavosi savaime, tik vėliau susižinojau, kad esti tokia piešimo metodika, kuomet nepateikiame vaikui jokių šablonų (saulutė apvali geltona, dangus mėlynas su baltais debesėliais), o suteikiame vaikui visišką laisvę kurti. Nekontroliuojant ir nepatarinėjant (nebent vaikas to paprašo). Užtat „laisvas piešimas“ UŽ įvairių piešimo technikų išbandymą.

O mes bandymais gyvename 🙂 Daug jų mūsų sienos / grindys matė. Tikimės, ne kurios idėjos ras savo vietą ir jūsų namuose 😉

Taigi, idėjos piešimams:

Piešimas voleliais, įvairiais antspaudais su daug dažų ant šviesos staliuko, ar tiesiog ant plataus popieriaus lapo (tebūnie ir apversto tapeto), suteikia daaaug kūrybos laisvės ir ne mažiau džiaugsmo. Mirkyti, spausti, “važiuoti” voleliu, sukioti, sesę papeckioti 🙂 – visa tai be galo išlaisvina. Po visko puiku pasidaryti “printus” (prispausti ant piešinio A4 lapus ir džiaugtis savo menu) bei būtinai jį paeksponuoti ant sienos, ar šaldytuvo. Šiukštu anei vieno vaiko meno neišmesti prie vaiko akių. Tai juk jo dalis.

Piešimas voleliais, įvairiais antspaudais

Galimybe piešti vertikaliai ant plataus popieriaus pavilios net didžiausią NEpiešėją..:)
Galimybe piešti vertikaliai ant plataus popieriaus pavilios net didžiausią NEpiešėją

Piešimas ant folijos, tai šis tas! Patiems mažiausiems didelį įspūdį paliks ant folijos papiltas natūralus jogurtas, kurį jie galės ir laižyti ir peckioti, o peckiojimas – be galo malonus, nes lengvai slysta, palieka gražias žymes, spindi!

Ūgtelėję darbuojasi pagal programą “maximum” su visa palete dažų ir kaifuoja nuo momentinio-fantastinio rezultato:) Foliją klokite tiesiog ant stalo, ar apvyniokite ja kokį kietą pagrindą ir pasidarykite didžiojo menininko molbertą!

Ūgtelėję darbuojasi pagal programą "maximum"Piesimas

Piešimas (vandeniu skiestų dažų purškimas iš buteliukų) ant popierinių ranškluosčių – paprastas, greitas, bet diiidelį įspūdį paliekantis piešimo būdas 🙂

Piešimas (vandeniu skiestų dažų purškimas iš buteliukų)Paprastas, greitas, bet diiidelį įspūdį paliekantis piešimo būdas

Orkaitėje pakaitinti akmenys atgyja piešiant, lydant ant jų aliejines kreideles. Kadangi reikalas karštas ir reikalaujantis susikaupimo, techniką vertėtų naudoti su vyresniais vaikais.

3

Piešimui naudojome gumyte surištus kokius 10 ausų krapštukų. Mirkt į dažus ir antspauduojame lapus ant išpiešto medžio. Vėliau reikalas pasisuko vyriška linkme, – šalia medžio atsirado automobilių trasa. Automobilių ratus be galio smagu mirkyti dažuose ir jais prasivažiuoti per popierių, padėklą, o gal ir nuo visos – dažais “išvarytos” trasos ant balto lapo apačioje čiūūūūžt!

4

Ar tai dažuose išmirkytas delnas vietoj dinozauro spyglių, ar tai išdažytos pėdutės, vietoj drugelio sparnų – nesvarbu. Esmė, kad būdas be galo smagus ir įtraukiantis. Internete rasite daug printų ir idėjų panašiems reikalams įgyvendinti.

8

Lydome kreidutes virš žvakės liepsnos ir piešiame ant popieriaus

9

Štampuojame su citrina

10

Dažome voleliais

11

Štampuojame kempinėle

12

Ir glamžytu popieriumi

13

Ekspoanuojame.

14

Uždedame ant medžio lapo popierių ir išpaišome jį kreidelėmis.

15

Ant šviesos stalo, bet kokie kūriniai atrodo n e p a k a r t o j a m a i.

16

Lipalas+skutimosi putos+dažai gimdo štai tokius „minkštutėlius“ piešinius. Masę reikia supilti į maišelį, prakirpti kraštelį ir spaudžiant tepti ant kartono

18

Būna tarpsnis, kai nesinori išsitepti. Tuomet piešti galima švariai. Štai taip, supilus dažus į maišiuką.

2019

Spagečiai+maistiniai dažai ne mažiau puiku/gardu 🙂

22

Piešimas lauke:

Skaidrinant liūdnas / pilkas sienas:

Piešimas lauke: Skaidrinant liūdnas / pilkas sienasPiešimas lauke: Skaidrinant liūdnas / pilkas sienas

Didesnis teptukas puikiai telpa vietoj varžto į tėčio akumuliatorinį gręžtuvą. O tuomet tik į dažus mirkt ir…
1

Piešiniai su gamtos teptukais.
Piešiniai su gamtos teptukais

Piešimas ledukais / vandeniu:
Piešimas ledukais / vandeniu

Jei sausas kreideles sumalti, sumaišyti su vandeniu ir įpilti į purkštuką, galima išpurkšti puikius trafaretus iš gyvų lapų.

2

Duokite žinią, jei kuri technika patiko labai bei pasidalinkite savų namų “terlionėm” 😉 Bus be galo malonu!

Laisvo piešimo!

Šiltai ir su atsidavimu,
LavinuVaika.lt komanda