Veiklos 12 – 24 mėn. tarzanams ir krapštukams
Jergau, dar regis vakar kurpėme įrašą apie tai, kaip ropinėtoja pasaulį jaukinasi. O jau šiandien rankiojame foto kur mūsų ropinėtoja virto visa 1,3 m. tarzane – kopiančia, liečiančia, kišančia, krapštančia, vis dar paragaujančia, stebinčia ir stačia galva neriančia į viską 🙂
Taigi, esminis uždavinys šiam periodui, kaip iš esmės ir visam ikimokykliniam amžiui: liesti =pažinti ir….KOPTI. Skirtumas tik tas, kad su metukais lietimo objektų spektras platėja ir smulkėja o kopimo kalnai statėja 🙂
Sonia, priešingai nei Timūras – lekianti. Jei neužimti, patiems nuo to tik liūdniau bus. Todėl stengiamės „pakišti“ naudingų ir užimančių veiklų, padedančių sukoncentruoti vijurką nors keliom minutėm iki kol turėsime galimybę ją iškrauti – lauke, ar skiriant kokybišką dėmesį. O per tokias – kelias minutes, pasirodo, aibę reikalų atlikti galima 😉
Taigi, ką veikiame:
1. Liečiame.
Kuo skirtingesnes faktūras ir temperatūras visų pirmą tam, nes smagu ir pažinu, antrą – lavina pirmines rankų veiklos formas bei stimuliuoja smegenų sritį, atsakingą už kalbą.
Sensoriniai maišeliai
Šieji verčia ne tik liesti, bet ir yra neišpasakyto grožio. Pamatę išplėstas ir užburtas vaiko akis, liečiant maišelius, plika akimi pamatysite kaip fantazija ir išradingumas formuojami 🙂 Puiku tas, kad maišeliai gali būti įvairiausio turio: pilame I zipinius maišelius skaidraus spalvoto indų ploviklio, ar dušo želės ir beriame bet ką spalvingesnio, smagesnio ir taktiliškesnio: Googly eyes akytes, pom pomsus, vandens karoliukus, blizgučius, sukarpytus šiaudeliais, o gal tiesiog – dėkime želę? 🙂 Variacijų “n”, pramogų “nn”.
Maišelio viršų papildomai užklijuokime lipnia juosta, o jei bičiulis smarkus, dvigubai apsaugai galime dėti maišelį į maišelį.


Ledukai
Skirtingų temperatūrų dalykus ne mažiau paveiku liesti, nei skirtingų faktūrų. Tad mes ir liečiame: piešdami ant ledo, tirpdydami jį druska, šiltu vandeniu, prisilietimu, ar – stebėjimu 🙂

2. Dedame, brukame, grūdame
įvairius dalykus į įvairias ertmes. Nuobodiems suaugusiems – kas čia tokio, o metinukui – ohoho tikslas ir uždavinys. Gerimės kaskart stebėdami tą susikaupusį veiduką, kai Sonia imasi:
- pakaišioti pom pomsus į siaurus buteliukus,
- spalvotus pagaliukus į dėžėje padarytas skylutes,
- monetas į taupyklę,
- mozaiką į pagrindo skylutes,
- akmenukus įvairaus dydžio skyles,
- spalvotus makaronus berti į butelius ir rulonėlius,
- riešutėlius, kaštonus, kamščius, kriauklytes deda į koldūninę (svarbu, kad tiek dedami dalykai, tiek ertmės, į kurias dedama būtų kuo spalvingesni, smagesni laikyti, liesti, įdomesnių formų).




3. Traukiame, krapštome, išvyniojame
Ši veikla naudinga bei įtraukia ne mažiau, nei brukimas. O priedo dar suteikia saldų, pasiekto tikslo skonį 🙂 Mūsų TOP šios kategorijos užsiėmimai:
- Folija. Šiai medžiagai ditirambus pasiruošę dainuoti ir amželį dėkoti už abiejų vaikų įtraukimą. Į foliją įvyniojami įvairūs spalvingi ir skanūs dalykai, sudedami į bliūdą ir įduodami vaikui išvynioti. Tiek tų pastangų. O procesas!

- Spalvotos juostelės.Bet kokioje pasirinktoje ertmėje padaromos skylutės ir pro jas prakišamos spalvotos juostelės. Idealu, jei jos bus skirtingo storio ir raštų. Juostelių turi nesimatyti. Vien tik styrantys, spalvingi mazgeliai. Nemes, kol neištrauks visų. Pažadame 😉

- Lipnios juostelės. Toks užburiantis reikalas, kurį trūks-plyš turi nukrapštyti bičiuliai nuo kokių 9 mėnesių iki minimum 3 metų 😉

4. Beriame ir pilstome
Bėrimas ir pilstymas turi stebuklingą terapinį poveikį. Tad kai tik turime progos – tatai ir darome. Šlapia, šiukšlinga, bet dažniausiai – verta 😉
- Iš mini baseiniuko vandens, smėlio, kruopų ant žemės atsiras, bet ribotai – nedidukas. Užtat džiaugsmo!

- Tikrai nebūtina tokiu mastu :).., bet barstymui būtinai išbandykite manų kruopas. Laaabai maloniai kutena pirštelius. O dar ant manų kruopų labai patogu piešti ir rašyti pirščiukais.

- Bėrimo reikalams naudokite įvairaus dydžio spalvingas talpeles. Vienas smagiausių – druskinė / pipirinė su didesnėmis skylutėmis.

- Mūsų meilė, mūsų užemėjas ir įtraukėjas vasarą gyvenęs sodyboje, žiemai bus perkraustytas į buto balkoną – barstymo ir pilstymo staliukas. Barstymui, beje, naudojamos toli gražu ne tik kruopos. Yra aibę idėjų taktiliniam stimuliavimui. Per 200 jų rasite čia.

5. Lipdymas
1,3 mėn. Sonios lipdymas apsiriboja tokiais veiksmais, kaip bandymas kočioti, naminio plastilino plėšymas ir spalvotų makaronų, pagaliukų smeigimas į plastiliną, tačiau tai velniškai daug darbo 76 cm žmogučiui. Darbo įtraukiančio ir nepaleidžiančio. Naminio plastilino receptą ir idėjų lipdymui rasite štai čia.
6. Stambioji motorika
Be abejo, veikla gryname lauke geriausiai iškraunantis būdas, stiprinantis kūną, auginantis smėgenėles, tačiau iki išsiruošimo į lauką yra reikalų buityje. Ir kai namie laksto keturkojis cunamis, mūsų išsigelbėjimas kol kas:
- nedidukės kopėčios,
- lyginimo lenta (nuo jos smagu čiuožti),
- žemas stalas (užsilipt / nulipt / nušokt ant lovos),
- daug pagalvių,
- dideli mankštos kamuoliai,
- aukštesnio už metinuką bokšto statymas.
P.S. šią veiklą mes vadiname “rytine mankšta” ir “viskas galima” (laipioti ant stalų ir pan.) reikalai galioja tik mankštos laikotarpiu. Susitariame su cunamiais dėl to iš anksto. Pasidalinkite kaip namuose išsikraunate jūs!
7. Įtraukimas į buities darbus
Galbūt bus manančių kitaip, bet mūsų patirtis tokia, kad leisti metinukei kartu plauti indus, plakti kiaušinius, lupti svogūnus, rūšiuoti ridikėlius, paduoti skusti bulves, atsigerti-išpilti-pačiai išvalyti pridaro daug mažiau vargelio, nei tuo metu, kai jūs užsiimate visu tuom, o metinukas – kažkuom 😉
8. Muzikavimas
Oh! Geriausiai emociškai iškraunantis būdas mūsų akimis. Mūsų mėgiamiausi muzikiniai instrumentai – būgnelis, tamburinas, ritminės lazdelės, kiaušiniai-barškučiai, dūda, švilpynė, trikampis – nuolat guli vienoje, lengvai pasiekiamoje vietoje ir ši vieta yra – miegamasis…
Rimtai. Muzikavimas virto tradicija, kuomet visais instrumentais pasigrojame prieš pietų / nakties miegą. Nuo „tyliai-tyliai, lėtai-lėtai tipena pelytės“ iki „garsiai-garsiai, greitai-greitai lekia drambliai“. Nuostabiai iškrauna viso ko likučius prieš saldų miegą.
Brangieji, įkvėpingo, užburiančio, atradimingo auginimo jums su kuo mažiau „ryklių muzikos“ (iš knygos „Auklėjimas be dramų“) fone 😉